Ocet dla celów konsumpcyjnych, zwany też octem spirytuso­wym, jest to wodny roztwów kwasu octowego, otrzymany przez fermentację octową z rozcieńczonego spirytusu. Fermen­tacji tej dokonują bakterie kwasu octowego, a zachodzący proces biochemiczny polega na utlenieniu alkoholu etylowego.

Metoda generatorowa

W 1999 roku nasz zakład został rozbudowany o produkcję octu spirytusowego produkowanego metodą generatorową. Dzieki tej metodzie ocet otrzymuje się w przestrzennej kadzi drewnianej, wypełnionej wewnątrz wiórami bukowymi. Zacier ścieka przez warstwę wió­rów dzięki czemu etanol ulega utlenieniu na kwas octowy. Duża powierzchnia wiórów umożliwia dostęp tlenu potrzebnego bakteriom kwasu octowego do przetworzenia alkoholu na was octowy. Wyprodukowany ocet utrwala się przez siarkowanie, które zapobiega głównie rozwojowi bakterii śluzowych, które powodowałyby mętnienie, zmianę smaku i zapachu przechowywanego produktu.

Ocet należy przechowywać w temperaturze od + 2°C do + 20°C i we wzglednej wilgotności powietrza do 80°/o. W okresie pełnej przydatności do spożycia do 6 miesięcy, ocet nie może wykazywać wad jakościowych oraz zmian w postaci błonki na powierzchni cieczy, zawiesin i osadu.


Ocet spirytusowy znajduje swoje zastosowanie nie tylko w marynatach czy jako dodatek do potraw. Dodając łyżeczkę octu do gotowania unikniesz pęknięcia skorupki jajka a także łatwiej usuniesz łupiny z ziemniaków. Idealnie sprawdza się jako środek usuwający nieprzyjemne zapachy czy też osadzający się kamień.